Známe vítěze Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2021

Která je nejhezčí turistická trasa či naučná stezka? Které místo je nejfotogeničtější či kdo se stal osobností cestovního ruchu? Tyto otázky již mají své odpovědi. Karty jsou rozdány, soutěž zná své vítěze!

Všem hlasujícím děkujeme za podporu a hlasy.

Nejoblíbenější turstická trasa

Nejhezčí turistická trasa či naučná stezka Moravskoslezského kraje

Jedinečné turistické trasy nebo naučné stezky obohacené o zajímavosti pro děti a dospělé.

Prales Mionší - vycházková trasa s průvodcem

Národní přírodní rezervace Mionší byla veřejnosti znovuotevřena po dlouhých šestnácti letech v roce 2005. Je možné ji navštívit pouze s průvodcem, a to v období letní sezóny. Svou rozlohou 169,70 hektarů patří mezi největší pralesy v ČR. Tento skvost beskydské přírody se řadí k nejzachovalejším lesním komplexům v moravské části Západních Karpat. Najdeme zde mozaiku lesních porostů, menších lesních luk – tzv. polan, pramenisek a skalek. Naučná stezka Mionší je koncipována jako přibližně 7 kilometrů dlouhý okruh. Převýšení je přes 300 metrů. Trasa je určena pouze pro pěší. Cílem je umožnit návštěvníkům zhlédnout alespoň část legendárního beskydského „pralesa“ a přitom zachovat jeho klid.

místoTrasu si prohlédněte zde

telefon558 358 720

email obec@dolnilomna.eu

site www.dolnilomna.eu

Pohádková stezka ke Krtečkově studánce

Naučná pohádková stezka byla vybudována jako společný projekt Lesů ČR a města Město Albrechtice. Slavnostně byla otevřena na začátku května roku 2016. Lesní cesta vede ke krmelci jelena Větroplacha, ke skřítkovi Mecháčkovi i Krtečkově posilovně, kterou hlídá Křemenáč a Mochomůrka. Na konci stezky čeká Krteček u své studánky. Během pohádkového putování zdejší krásnou přírodou se setkáte s mnoha pohádkovými postavami a s dětmi zažijete spoustu zábavných aktivit.

místorozcestí U Kapličky, 793 95 Město Albrechtice

telefon775 905 145

email p.hanusova@mesto-albrechtice.cz

site www.mesto-albrechtice.cz

Břidlicová stezka

Břidlicová stezka je veřejně přístupnou přírodní expozicí v okolí Budišova nad Budišovkou. Měří přibližně 50 kilometrů a je rozdělena do pěti vzájemně propojených tras, označených jako A až E. Zabývá se převážně historií dobývání a těžby břidlice, typickými pro zdejší krajinu. Prochází mnoha krásnými přírodními lokalitami. Trasy propojují další naučné stezky a turistické cíle v Krajině břidlice. Stezka je určena pěším turistům i cyklistům.

místoTrasy si prohlédněte zde

telefon608 790 022

email svc@budisovnb.cz

site www.krajinabridlice.cz

Turistická trasa na Velký Roudný

Turistická trasa na Velký Roudný je vyhledávaným výletním místem. Turistické značení vede od parkoviště u kostela sv. Michala v obci Roudno. Stará historická cesta se vine až na samotný vrchol sopečného stratovulkánu, kde se nachází dřevěná rozhledna a kaplička. Cestou si odpočinete na dřevěných posezeních a pokocháte se rozmanitými výhledy na vesnici a krajinu, včetně přehradní nádrže Slezská Harta. Na hranici lesa se cesta mění v turistický chodník vedoucí k pomníku obětem 1. světové války a po jednotlivých zastaveních křížové cesty končí až na samotném vrcholu kopce. Výstupem na rozhlednu se otevře výhled na Jeseníky i Beskydy.

místoTrasu si prohlédněte zde

telefon558 270 238

email podatelna@obecroudno.cz

site www.obecroudno.cz

Permoníkova stezka

Významné atraktivity i krásná příroda čeká na návštěvníky 4,2 kilometrů dlouhé Permoníkovy stezky v Ostravě-Michálkovicích. Trasa začíná i končí u Dolu Michal, významné památky, která dýchá autenticitou a dojmem, že horníci místo opustili teprve nedávno. Během procházky uvidíte třeba kostely tři různých církví, bývalé koupaliště a projdete se krásným lesem. Na trase na vás čekají informační tabule o historii Michálkovic, těžbě uhlí a místní přírodě. Trase je vhodná i pro cyklisty a kočárky.

Nejfotogeničtější místo

Nejfotogeničtější místo Moravskoslezského kraje

Ze kterého místa v našem kraji nikdy neodejdete bez fotografie?

Zámek Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v takzvaném Osoblažském výběžku. Barokní zámek se vstupní věží a zámeckým parkem býval významným kulturním centrem Slezska. Místu se právem přezdívalo Slezské Versailles a byl svého času považován za sedmý div světa. Největšího rozkvětu zaznamenal v první polovině 18. století za Alberta z Hodic, který jej přepychově vybavil a upravil v rokokovém stylu, založil zámecký park s mnoha stavbami, množstvím vodotrysků a vodních děl. Na zámeckých slavnostech Alberta z Hodic nechyběly ani nejvýznámnější postavy té doby včetně pruského krále Fridricha II.. Jedinečný genius loci si zámek nese dodnes.

místoSlezské Rudoltice 64, 793 97 Slezské Rudoltice

telefon777 201 027

email slezskerudoltice@seznam.cz

site www.zamekslezskerudoltice.cz

Rozhledna Velká Čantoryje

Velká Čantoryje se nachází v 995 metrech nad mořem a je nejsevernějším a nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd. Na vrcholu hřebene byla v roce 2002 postavena ocelová, 29 metrů vysoká rozhledna a srub s občerstvením. Po zdolání 118 schodů se z rozhledny nabízí nádherný výhled hned do tří zemí – Česka, Polska a Slovenska.

Víte, jaká pověst Velkou Čantoryji zdobí? Ta o spících rytířích v nitru hory, kteří se probudí, až bude slezskému lidu nejhůř. Vy na nic nečekejte a na výšlap k tajemnému vrcholku se vydejte ještě dnes.

místoNýdek 582, 739 95 Nýdek

telefon602 713 170

email cantoryje@seznam.cz

site www.cantoryje.cz

Bolt Tower

Bolt Tower nabízí vyhlídku na Ostravu z výšky přes 70 metrů! Šroubovitá nástavba na bývalé Vysoké peci č. 1, jejímž autorem je architekt Josef Pleskot, byla zpřístupněna v roce 2015. Je obesklená, nachází se zde kavárna i vyhlídková terasa. V noci je věž nasvícena. Vnější lávky, které obtáčí vnitřní skleněný válec, vytváří dojem šroubovice – odtud anglický název Bolt Tower. Nástavbu pokřtil špičkový atlet Usain Bolt, který se v Ostravě pravidelně účastnil Zlaté tretry.

místoRuská 2993, 703 00 Ostrava-Vítkovice

telefon724 955 121

email nkp@dolnivitkovice.cz

site www.dolnivitkovice.cz

Výhledy z Lysé hory od "jelena"

Horská Chata Emil Zátopek Maraton se nachází na vrcholu Moravskoslezských Beskyd, Lysé hoře, ve výšce 1324 metrů nad mořem. Přímo před chatou nově stojí socha jelena vysoká 230 centimetrů. Kovová socha zdatného paroháče láká turisty k zachycení jedinečných momentů strávených na tomto krásném a turisty hojně vyhledávaném místě. Při troše štěstí odtud můžete dohlédnout nejen na kouzelné kopce v okolí, ale až na slovenské Tatry.

místoLysá hora – Chata Emil Zátopek – Maraton

telefon602 291 324

email rezervace@lysa-hora.cz

site www.lysa-hora.cz

Štramberk

Štramberk – kouzelné místo plné historie, pohádkových zákoutí a malebných uliček. Uchvátí vás tradiční lidová architektura městské památkové rezervace s historickým centrem, hrad Štramberk s věží Trúba, magická hora Kotouč s jeskyní Šipka a Národní sad. Můžete ochutnat místní perníkovou pochoutku – štramberské uši a zažít jedinečnou atmosféru města, které je opředeno pověstmi a obklopeno půvabnou přírodou podhůří Beskyd.

místoNáměstí 9, 742 66 Štramberk

telefon558 840 600

email podatelna@stramberk.cz

site www.stramberk.cz

Nejoblíbenější regionální pochoutka

Nejoblíbenější regionální pochoutka Moravskoslezského kraje

Pokrm, pochoutka, produkt či nápoj, jenž se vyrábí na území Moravskoslezského kraje. Tradiční záležitost či horká novinka, avšak jednoznačně se pojící s naším regionem.

Bramborové placky se škvarkami a smetanou

Vypravte se do Těšínského Slezska a ochutnejte místní tradiční specialitu, ze které čerpají dodnes sílu statní Goroli. Bramborové placky se připravují ze třených brambor, mouky, vajec a soli, pečou se bez tuku na rozehřáté plotně. Známé jsou hlavně ve slané variantě, kdy se podávají se škvarkami a smetanou. Děti ale raději ocení sladké placky se smetanou a cukrem.

místoZa plackami vyražte do Těšínského Slezska, třeba do Hotelu Pod Akáty. Dolní Lomná 71, 739 91 Dolní Lomná

telefon733 191 100

email marek.mohyla@seznam.cz

site www.podakatyhotel.netstranky.cz

Bobroty

Od roku 2014 se v Raškovicích snaží o to, aby bylo každé kousnutí do tamních výrobků gastronomickým zážitkem. Receptury vyladili tak, že jsou na každý jednotlivý výrobek pyšní a věří v jeho chuť i kvalitu.

Vše začalo otevřením prodejny v Raškovicích, kde lidem stojícím za „Bobrotami“ došlo, že neexistuje výrobce uzeniny, který by nabízel produkt dle jejich představ, a proto se dostali k vlastní výrobě. To otevřelo cestu k experimentování a objevování nejen tradičních českých uzenin, ale také k světovým uzenářským hitům.

místoŘeznictví u Bobra
Raškovice 406, 739 04 Raškovice

telefon727 964 407

email reznictviubobra@gmail.com

site www.reznictviubobra.cz

Pečené koleno z Rohova

První písemná zmínka o hospodě, kde se legendární kolena pečou, pochází z roku 1724 – z doby, kdy se v oblasti začaly psát kroniky. Od té doby je neustále v provozu. V roce 2001 byla zhotovena originální šamotová pec na pečení masa vytápěná dřevem. Kolena pouze nasolená kuchyňskou solí se pečou 5 hodin v přítomnosti hořícího bukového dřeva. Zlatavé, po dřevě vonící koleno přelité výpekem se podává s čerstvým chlebem z malé rodinné pekárny, čerstvě nastrouhaným křenem a hořčicí.

místoHospoda U Komárků, Slezská 86, 747 25 Rohov

telefon553 761 087

email info@ukomarku.cz

site www.pivorohan.cz

Borůvkové knedlíky

Kynuté, nadýchané, se šlehačkou nebo s vanilkovou omáčkou? Už se Vám sbíhají sliny? Není se čemu divit, vždyť kdo by borůvkové knedlíky nemiloval! Tento pokrm má dokonce své vlastní hody, které se konají již dvacet let v restauracích v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem vždy třetí srpnový víkend. Borůvkové knedlíky si však můžete vychutnat po celý rok. Zaručeně Vám budou chutnat nejlépe po pořádném sportovním výkonu v Beskydech či Jeseníkách.

místoNa výborných borůvkových knedlících si můžete pochutnat třeba v restauracích v Malé Morávce, kde se pořádají také tradiční Borůvkové hody.

site www.boruvkovehody.cz

Hukvaldské lopaťáky

Vzpomínka na pekáč voňavých buchet na stole u babičky – to je pro Hukvaldskou pekárnu nejlepší motivace pro pečení. Lopaťáky pečou od roku 2005 v malebné obci Hukvaldy, rodišti Leoše Janáčka, kde turistům při cestě na hrad přijdou obzvláště k chuti. Hukvaldské lopaťáky – klasické hruškové, tvarohové, makové, povidlové a oblíbené borůvkové, meruňkové, višňové s čokoládou – každý ručně vyválený a po upečení pokropený máslem s rumem.

Zastavte se a ochutnejte!

místoHukvaldská pekárna Hukvaldy 17, 739 46 Hukvaldy

telefon731 233 838

email hukvaldy@hukvaldskapekarna.cz

site www.hukvaldskapekarna.cz

Osobnost cestovního ruchu

Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2021

Osoba, která svou usilovnou prací významně napomohla rozvoji cestovního ruchu v regionu v roce 2021.

Jaroslav Hrubýkastelán zámku Linhartovy

Domovem Krnovák, duší již 16. rokem kastelán zámku v Linhartovech, kterému věnuje všechen svůj pracovní i volný čas. Jaroslav Hrubý je pedagog, organizátor a kurátor výstav, všestranný podporovatel regionu s přesahem do zahraničí. Zejména jeho zásluhou se zájem návštěvníků podařilo navýšit z pár stovek na ročních 15 až 20 tisíc. Provoz na zámku byl v roce 2021 z důvodu rozsáhlých sanačních a rekonstrukčních prací přerušen. Víc jak roční neuvěřitelné pracovní nasazení a každodenní aktivity kastelán věnoval vytváření ojedinělé expozice Papírový svět hraběte Sedlnického – asi stovky papírových historických postav v životní velikosti a v dobovém oblečení. I přes nečekaně „ztracenou“ turistickou sezónu se expozice stává příslibem dalšího navýšení návštěvnosti zámku pro rok 2022.

Metoděj Chrásteckýředitel Muzea Hlučínska

Muzeum Hlučínska pod vedením Metoděje Chrásteckého realizovalo v roce 2021 řadu iniciativ podporujících povědomí o regionu. Vydalo zábavnou cestovní sadu Rajzujeme po Prajzské s motivy památek a staveb na Hlučínsku. Současně byl pod jeho vedením spuštěn web www.hlucinske-pamatky.cz a ve veřejném prostoru byly vytvořeny informační panely přibližující historii významných lokalit města. Zasloužil se o propagaci regionu prostřednictvím putovní outdoorové výstavy Hlučínsko v kostce a nově o zpřístupnění virtuální reality návštěvníkům stálé expozice Kdo jsou lidé na Hlučínsku.

Roman Tománekmanažer projektu Silesianka – Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia

Jako dlouholetý manažer Euroregionu Silesia je Roman Tománek již od roku 2016 hlavním iniciátorem a koordinátorem souhrnné koncepce ojedinělého turistického produktu. Přeshraniční turistická stezka „Silesianka“ zahrnuje více než tři desítky rozhleden a vyhlídkových míst na české i polské straně. Jako nadšený „rozhlednář“ a turista umí Roman Tománek strhnout lidi kolem sebe a přitáhnout je k mnohostranné spolupráci, jejíž výsledky přispívají k rozvoji cestovního ruchu nejen na území Moravskoslezského kraje, ale také sousedních polských vojvodství.

Jaroslav Zezulčíkkastelán zámku Kunín

Od roku 1998 se věnuje záchraně a obnově zámku v Kuníně. Ve spolupráci se šlechtickými rodinami, které zámek vlastnily, se podařilo z objektu učinit instalovaný zámek, do kterého se vrátilo ohromné množství původních sbírek a zařízení od nás i ze zahraničí. V roce 2019 získal zámek cenu odborné poroty Opera Historica za výjimečný počin v obnově a záchraně památek za posledních 30 let. Zámek se stal rovněž místem konání výstav, koncertů a kulturních akcí. Na rok 2022 se připravuje výstava o Adolfu Loosovi a otevření dalších pokojů zámku.

Daniela Hradilováarchitektka, designérka a zakladatelka projektu Mezi plůtky

Rekonstrukce na Čeladné, boutique hotel Mezi plůtky (2017) a dům Mezi lukami (2021) jsou nepřehlédnutelnými počiny na poli architektury, obnovy památek a ubytování.

Projekty jsou jako jediné v Česku členy světových sítí architektonických hotelů jako Urlaubs Architektur či The Aficionados, přitahují pozornost prestižních světových magazínu a literatury a zejména hostů z celé Evropy.

Nejlepší počin

Nejlepší počin v cestovním ruchu roku 2021

Projekt cestovního ruchu, který byl v roce 2021 na území kraje realizován či významným způsobem inovován.

Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově

Město Krnov v srpnu 2021 otevřelo zrekonstruovanou rozhlednu na Cvilíně. 28 metrů vysoká věž byla postavena v letech 1902 až 1903.

Oprava památkově chráněné stavby, která musela být v roce 2019 kvůli špatnému technickému stavu pro návštěvníky uzavřena, stála 12,4 milionu korun. Věž prošla kompletní obnovou, od základů až po výstupní věžičku, a to nejen zvenku, ale i uvnitř. Součástí přestavby byla také úprava přístupové cesty, veřejné osvětlení a nasvětlení rozhledny.

místoNa Vyhlídce, 794 01 Krnov

telefon554 614 612

email infocentrum.krnov@seznam.cz

site www.infokrnov.cz

Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice

Muzeum nákladních automobilů Tatra vzniklo v prostorách bývalé slévárny postavené mezi léty 1910 a 1911. Vystaveno je zde 80 vozidel a podvozků mapujících výrobu kopřivnické automobilky od samotných počátků až do současnosti. Výstavní plocha je členěna do 14 tematických celků, které jsou uspořádány nejen z hlediska chronologického, ale také s ohledem na významné výrobní řady a specifická odvětví výroby. Expozice je doplněna o moderní technologii – takzvanou rozšířenou realitu.

místoHusova 1326/13, 742 21 Kopřivnice

telefon737 102 330

email info@muzeumtatra.cz

site www.muzeumtatra.cz

Silesianka - stezka rozhleden

„Silesianka“ je název přeshraniční stezky rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Zahrnuje 34 stávajících i nově vybudovaných objektů nejrůznějšího charakteru na české a polské straně hranice, které propojuje do ojedinělého turistického produktu. Návštěvníci se mohou kochat pohledy z výšky na starobylá města, rozhlédnout se do krajiny, nechat se vtáhnout do industriální atmosféry či historie česko-polského příhraničí. Pro nadšené „rozhlednáře“ bude od turistické sezóny 2022 připraven věrnostní program s mnoha zajímavými odměnami. Tak neváhejte a vzhůru do oblak!

místoEuroregion Silesia - CZ Pekařská 4, 746 01 Opava

telefon553 756 209

email info@euroregion-silesia.cz

site www.euroregion-silesia.cz

Turistické informační centrum Trojanovice

K obci Trojanovice, která má ve svém katastru věhlasné turistické cíle jako Pustevny, Radegast či Radhošť, cestovní ruch historicky patří. Vždyť již 138 let na jejím území funguje Pohorská jednota Radhošť, která vystavěla legendární Jurkovičovy stavby. Na tradici pokrokové a výjimečné architektury navazují Trojanovice i ve 21. století. Jednu z řady svých moderních budov proto věnovaly právě turistice a informačnímu centru.

místoTrojanovice 1, 742 96 Trojanovice

telefon602 363 134

email ic@trojanovice.cz

site www.trojanovice.cz/informacni-centrum

Cyklostezka v Jeseníku nad Odrou

Unikátní designová cyklostezka vede malebnou krajinou Poodří z obce Jeseník nad Odrou do Vražného a je jedinou svého druhu v Evropě. 4,8 kilometru dlouhá trasa vznikla za spolupráce designéra Radka Leskovjana, majitele značky českých triček UAX!, starosty Jeseníku nad Odrou Tomáše Machýčka a s podporou Státního fondu dopravní infrastruktury a Moravskoslezského kraje. Po celé své délce je nová cyklostezka potištěna hesly originálního obrázkového slovníku moravskoslezského nářečí, jehož autorem je právě designér Radek Leskovjan.

Nasedněte na kolo a přijeďte se projet kolem Jeseníku. Protáhnete tělo, pokocháte se okolní krajinou a pobavíte se nevšedními výrazy i trefnými obrázky.

Nalaďte se na moravskoslezskou vlnu!

místoCyklostezka 503, 742 33 Jeseník nad Odrou

telefon603 582 698

email kolemjeseniku@gmail.com

site www.kolemjeseniku.cz

Pořadatelé

MSTourism MSK

Partneři

Beskydy portál Jeseníky rodina Ostrava Opavské Slezsko Region Pododří Těšínské Slezsko Hitrádio Orion